Sunday 31 March 2013

Απόλλων: Ολοκλήρωσε με νίκη

Ο Απόλλωνας ολοκλήρωσε με νίκη τις υποχρεώσεις του στην πρώτη φάση του πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε με σκορ 2-1 της Αγίας Νάπας, σε αναμέτρηση που έγινε στο Τσίρειο. Η λεμεσιανή ομάδα επανήλθε στις επιτυχίες μετά από σχεδόν ένα μήνα, χάρη σε γκολ του Αγγελή Χαραλάμπους με κοντινή κεφαλιά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Απόλλωνας παρουσιάστηκε καλύτερος όμως δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που δημιούργησε στην αναμέτρηση, κυρίως στην φάση του 87' όταν ο Λόπες έδωσε έτοιμο γκολ στον Γκαρσία, που έστειλε την μπάλα έξω. Οι παίκτες του Χριστάκη Χριστοφόρου πήραν προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Εστεμπάν Σολάρι από το σημείο του πέναλτι, ενώ είχαν δοκάρι στο 89' με τον Θεοδωρίδη.

Η Αγία Νάπα, που αποχαιρετά την κατηγορία με ήττα, ισοφάρισε προσωρινά στο 42' με γκολ του Γιώργου Κολοκούδια. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία στο 71' με το διαγώνιο σουτ του Κατσή που κατέληξε στο δοκάρι.